CURRENT SCHEDULE

11:00 am
more
Ida (Oscar winner - feature)

(Denmark/Poland), 2013, 82 minutes, Paweł Pawlikowski

1:00 pm
more
Immortal (documentary)

Surematu (Estonia/Latvia), 2019, 60 minutes, Ksenija Okhapkina

2:15 pm
more
The Mover (Oscar submission - feature)

Tēvs Nakts (Latvia), 2018, 90 minutes, Dāvis Sīmanis Jr.

4:00 pm
more
Stupid Young Hearts (Oscar submission - feature)

Hölmö nuori sydän (Finland), 2018, 102 minutes, Selma Vihunen

6:00 pm
more
Opening Gala and Buffet

Food and Drinks to open SFFLA's 20th Anniversary year! Purchase a Festival Passport or Gala Pass and join in the festivities.

7:30 pm
more
Out Stealing Horses (Oscar submission - feature)

Ut og stjæle hester (Norway), 2019, 123 minutes, Hans Peter Moland


10:00 am
more
Project Rockin’ High

(Finland), 2017, 70 minutes, Matleena Saarensalmi-Hintikka

11:00 am
more
Little Moscow (documentary)

Litla Moskva (Iceland), 2018, 57 minutes, Grímur Hákonarson

12:15 pm
more
A White, White Day (Oscar submission - feature)

Hvítur, hvítur dagur (Iceland), 2019, 109 minutes, Hlynur Pálmason

2:30 pm
more
Collision (feature)

Kollision (Denmark), 2019, 117 minutes, Mehdi Avaz

5:00 pm
more
And Then We Danced (Oscar submission - feature)

(Sweden/Georgia), 2019, 113 minutes, Levan Akin

7:30 pm
more
Confirmation (short)

Konfirmanden (Denmark), 2019, 19 minutes, Marie-Louise Damgaard

8:00 pm
more
Queen Of Hearts (Oscar submission - feature)

Dronningen (Denmark), 2019, 127 minutes May el-Toukhy


10:15 am
more
Journey Home (documentary)

Kelionés namo (Lithuania, 2019, 56 minutes, Ramuné Rakauskaité

11:15 am
more
The Dead Soldier (documentary short)

(Denmark ), 2019, 43 minutes, Jesper Ærø

12:30 pm
more
The Tent (short)

Teltet (Norway), 2019, 17 minutes, Rebecca Figenschau

1:00 pm
more
Before The Frost (feature)

Før Frosten (Denmark), 2018, 104 minutes, Michael Noer

3:00 pm
more
Bridges Of Time (documentary feature)

(Lithuania), 2018, 80 minutes, Kristine Briede, Audrius Stonys

4:30 pm
more
Maria’s Paradise (feature)

Marian Paratiisi (Finland), 2019, 110 minutes, Zaida Bergroth

7:15 pm
more
The Unpromised Land (feature)

Till drömmarnas land (Sweden), 2019, 88 minutes, Victor Lindgren

9:00 pm
more
Someone, Somewhere

(Finland), 2019, 82 minutes, Hannu Aukia, Jaakko Manninen


10:30 am
more
Se7en Dayz Till Payoff (comedy short)

(Swedish/American), 2019, 34 minutes, Tk Krupka

11:00 am
more
Cold Case Hammarskjöld (documentary feature)

(Sweden), 2019, 128 minutes, Mads Brügger

1:30 pm
more
Truth And Justice (feature)

Tõde ja õigus (Estonia), 2019, 149 minutes, Tanel Toom

4:15 pm
more
Greta’s Bed and Breakfast (comedy short)

(Sweden), 2019, 30 minutes, Elisabeth Seth Rippe

5:00 pm
more
King Of Atlantis (feature)

Kungen av Atlantis (Sweden), 89 minutes, Marina Nyström, Soni Jorgensen

7:00 pm
more
Daniel (feature)

Ser du månen, Daniel (Denmark), 2019, 139 minutes, Niels Arden Oplev